croatiaKolejna litera alfabetu i kolejne państwo: Chorwacja. Spokojne leżące nad Adriatykiem państwo z pogranicza Europy Środkowej i Południowej. Graniczy z Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Węgrami i Słowenią. 1 lipca 2013 roku dołączyła do UE jako 28 członek międzynarodowej wspólnoty. Wśród Polaków cieszy się ogromną popularnością w okresie wakacyjnym. Kilka najważniejszych faktów i atrakcji pozwoli lepiej poznać ten kraj.

Bazylika Eufrazyjska w Poreču – Została wybudowana podczas sprawowania bizantyjskich rządów (539 – 788). Miasto przeżywało wówczas niesamowicie bogaty rozwój zarówno kulturowy jak i gospodarczy. Bazylika Eufrazyjska to słynne miejsce śmierci świętego Maura. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Croatia Airlines – narodowe chorwackie linie lotnicze prowadzące zarówno przeloty krajowe jak i międzynarodowe (głównie w Europie). W narodowych barwach latają przede wszystkim maszyny typu Airbus A319-100, A320-200 i Bombardiery Dash 8 Q400. Niestety przewoźnik nie kursuje do Polski.

Dubrownik – miasto zwane „Adriatycką perełką” jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych, najcenniejszych i najczęściej odwiedzanych chorwackich miejscowości. Wycieczkę należy rozpocząć od tajemniczego Starego Miasta pełnego zabytkowych świątyń i licznych wąziutkich kamieniczek. Następnie warto docenić potęgę „perełki”. Ogromne mury obronne robią wrażenie zwłaszcza jak doda się do tego fakt, że Dubrownik dzięki nim nigdy nie został zdobyty.

Janica KostelićSportowa, chorwacka duma. Narciarka alpejska, która zdobyła dla kraju najwięcej medalowych odznaczeń. Może pochwalić się czterema złotymi medalami olimpijskimi, jest również trzykrotną zdobywczynią prestiżowego Pucharu Świata oraz pięciokrotną mistrzynią świata! W 2007 roku zawodniczka ogłosiła zakończenie kariery sportowej z powodów zdrowotnych (tarczyca i niebezpieczne kontuzje).

Krawat - To tutaj wymyślono krawat, który na stałe wpisał się do historii mody, jako nieodłączny element eleganckiego stroju mężczyzny.

Muzeum Neandertalczyków – Niezwykła placówka poświęcona etapom powstawania życia i ewolucji człowieka. Muzeum łączy w sobie ciekawe rozwiązania architektoniczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i prezentacji multimedialnych.

Park Narodowy Jezior Plitwickich – W skład zaczarowanego kompleksu wchodzi 16 jezior krasowych połączonych ze sobą 90 przepięknymi wodospadami. W tym miejscu dzięki dużej zawartości węglanu wapnia woda nabiera soczyście turkusowego koloru, dodatkowo idealnie kontrastują z nią otaczające jeziora drzewa i krzewy.

Port lotniczy Zagrzeb – Największe chorwackie lotnisko, które rocznie obsługuje ponad 2 miliony pasażerów. Jest to źródło międzynarodowych połączeń lotniczych, dlatego na pasie startowym codziennie obserwujemy podrywające się do lotu lub lądujące samoloty zagranicznych przewoźników (linie lotnicze Air France, Germanwings, TAP). Niestety pośród nich nie ma żadnego polskiego operatora.

croatia

« »